Facebook Virüsü Temizleme Nasıl Yapılır? [Kesin Çözüm – Yeni Yol]

Sitemize yapılan yorumlara bakıldığında Facebook hesap kapatma nedenlerinden biri de hesaplara giren ve sizinle alakası olmayan paylaşımların yapılması oluyor. Yani bir gün bir bakıyorsunuz sizin haberiniz olmadan Facebook hesabınızdan paylaşımlar yapılıyor, porno içerikli ya da hesap bilgileri çalmaya çalışan sitelere linkler veriliyorsa Facebook virüsü kapmışsınız demektir. Facebook virüslerini temizlemek için yazının devamını dikkatlice okuyun, tamamen temiz bir hesap haline gelecek ve Facebook hesabınızı kapatmanıza gerek kalmayacak.

Facebook Virüsü Nedir?

Facebook virüsü her zaman yukarıda bahsettiğim gibi sadece habersiz paylaşımlar yapsa keşke. Bazıları çok daha tehlikeli olabiliyor. Örneğin kredi kartı bilgilerinizi çalabilir, bilgisayarınıza uzaktan bağlanılmasını sağlayabilir, hesap bilgilerinizi 3. şahıslara iletebilir ve hiç tanımadığınız kişileri ve sayfaları takip etmeye başlayabilirsiniz. Bunu bende güncel hayatımda yaşıyorum. Arkadaşlarım ben filanca kişiyi takip etmedim, falanca sayfaya hiç girmedim ama beğenmişim nasıl oluyor? Diye soruyorlar. İşte tüm bunları yapan Facebook virüsüdür. 

Facebook Virüsünü Başka Bir Arkadaşım Temizleyebilir Mi?

Hayır. Facebook virüsleri sizin kendi bilgisayarınıza ve hesabınıza bulaştığı için kendi bilgisayarınızdan temizlemeniz gerekmektedir. Hatta hesabınıza başka birisinin girmesi onun bilgisayarına da virüs bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle hesap bilgilerinizi paylaşmayınız.

Bilgisayar Tarayıcısını Silmek Virüsü Temizler mi?

Bilgisayar tarayıcısı olarak hangisini kullanıyor olursanız olun (Chroma, Mozilla, Explorer) bu tarayıcıyı silmek hesabınızdaki vürüsün temizlenmesini sağlamayacaktır. Bu nedenle tarayıcınızın ayarlarıyla oynamayın. Tarayıcıyı sildiğinizde bu habersiz paylaşımlar duracaktır fakat tarayıcı yeniden yüklendiğinde tekrar aktif olacaktır. Bu nedenle mutlaka Facebook ve Chrome virüslerini temizlemelisiniz.

Facebook Virüs Türleri

Şu anda bilinen 2 tür Facebook ve tarayıcı virüsü bulunmaktadır. Birincisi Facebook içinde uygulama olarak çalışan ve adınıza paylaşım yapan virüsler, ikincisi ise bilgisayarınıza truva atı, chrome virüsü ve solucan bırakan daha fazla zarar verebilecek virüslerdir. bu virüsleri temizleme yolları için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Facebook İçinde Uygulama Olarak Çalışan Virüs Nedir Nasıl Temizlenir?

Genellikle merak ile tıklanan linkler sonrasında karşılaşılır. Facebook zaman tünelinizde “İzleyin Günlerdir Uğraş Veriyorum”, “Kanka, bu sen misin?” gibi başlıklarla ve arkadaşlarınızın resmi ile görürsünüz. Bu linke tıkladığınızda bazı Facebook uygulamalarına izin vermiş olursunuz. bu uygulamalar da adınıza yine bu tür başlıkları olan linkler paylaşır. Bunu gören sizin arkadaşlarınız da tıklar ve bu zincir bu şekilde uzar gider.

facebook virüslü paylaşım örneği

Hesabınızda bu resimdeki gibi paylaşımlar görürseniz virüs kapmışsınız demektir. Bir arkadaşınızın paylaşımı olarak böyle birşey görürseniz kesinlikle tıklamayın.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi paylaşımlar sizin bilginiz dışında Facebook hesabınızdan yapılıyorsa mutlaka bir uygulamaya fazla yetki vermişsinizdir ve bu uygulama paylaşımları yapıyordur. Sağ üst köşedeki küçük üçgeve oradan ayarlara tıklayın. Ayarlar penceresinin sol tarafındaki sekmeler içinde “Uygulamalar” sekmesine geçiş yapın. Uygulamalar içinde güzel bi inceleme yapın. Burada sizin tanımadığınız ve şüpheli gördüğünüz tüm uygulamaları silin.

facebook virüslü uygulama silme

Uygulamalara adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

 

İkinci virüs türünde de yine merak uyandıracak başlıklı bir link görür ve tıklarsınız. Bu genellikle bir video bağlantısı gibi görünebilir. Linke tıkladığınızda sizi dış bir siteye yönlendirir ve videoyu izlemek için ona tıkla buna tıkla, şuna izin ver gibi sizi sürekli bir şeylere zorlar. Tarayıcıyı bile kapatmanıza izin vermez bu tür linkler. Siz de bıkıp onayladığınızda hayırlı olsun virüsü kaptınız.

Chorome Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bu virüs birçok kişinin başına bela olmuş ve olmaya devam etmektedir. Tam ve kesin çözüm için yazımı mutlaka okuyun. Öncelikle bu bir Chrome eklentisidir. Yani Chrome tarayıcının bir eklentisi olarak gelir ve bu eklentiyi normal yollarla kaldıramazsınız. Bu nedenle olayın köküne inip dosyayı kökten kaldırmalısınız. Chrome eklentilerini kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin;

Chrome Eklentilerini Silme

  1. Chrome tarayıcıyı kapatın
  2. Bilgisayarınızdan parantez içindeki yolu bulun ve Default klasörünü komple silin. Windows 7 ve 10 için “Default” klasör yolu aynıdır. (C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default)

Malware Taraması ile Facebook Virüsünü Temizleme

Chrome tarayıcı içinde olan virüsleri temizlemek için Google bir araç çıkarmış ve kullanıcılara sunmuş. Bu aracı indirip kurun ve virüs temizleme işlemini başlatın. Google Chrome temizleme aracı Windows 7-8-10 ile uyumludur.

Chrome Temizleme Aracı İndir

ADW Cleaner Programı İle Bilgisayardaki Virüsleri Temizleme

Buraya kadar şunları yaptık. Önce Facebook virüslü uygulamayı kapattık, sildik. Sonrasında Google Chrome tarayıcı içinde olan virüsleri Chrome Temizleme Aracı yardımı ile temizledik tarayıcı ayarlarımızı sıfırladık. Şimdi sırada bilgisayarımızı temizleme de. Aşağıda indirme linkini verdiğim ADW Cleaner bu iş için biçilmiş kaftan. Programı yükleyin ve çalıştırın o tüm zararlı olabilecek virüsleri temizleyecektir.

Not: Yukarıdaki anlatımda anlamadığınız, yapamadığınız herhangi bir yer olursa ve ya bu işlemler işe yaramazsa lütfen aşağıdaki yorum kısmından bize iletiniz. 

Facebook Hesabıma Virüs Girmemesi için Ne Yapmalıyım?

Facebook hesabınızı güvende tutmak için önünüze gelen ilgi çekme amaçlı başlıkları bulunan linklere tıklamamaya özen gösterin. Tıklasanız bile uygulamanın sizden hangi izinleri istediğini mutlaka kontrol edin. Bu izinler içinde “Duvarına Yazma” olmamasına dikkat edin. Aşağıdaki resimde virüslü bir uygulamanın istediği izinleri görebilirsiniz.

Facebook virüslü uygulama örneği

Virüs kapmamak için bu tür uygulamalara onay vermeyin

Yazının başında Facebook virüslerinin Facebook hesap silme için bir neden olduğundan bahsetmiştim. Artık Facebook virüslerini temizlediğimize göre Facebook indirebilirsiniz. Mobil uygulama ile cep telefonu ve tabletinizden sosyal iletişiminizi koparmayın.

 

Butonlar paylaşmana yardımcı olur...
Posted in Blog

Facebook Virüsü Temizleme Nasıl Yapılır? [Kesin Çözüm – Yeni Yol]” için 1 yorum
  1. RECEP yücel dedi ki:

    Hesaplarım lütfen silinsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.