Facebook’a Ait Yapay Zekası Kendince Bir Dil Geliştirince Kapatıldı

Sosyal paylaşım ağı lideri Facebook, iki yapay zekasının kendi aralarında geliştirdikleri bir dilde iletişim kurduğunu algıladığı için buna bir son verdi ve fişlerini çekti.

Yakın zamanda Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile Tesla kurucusu Elon Musk arasında yaşanan Yapay Zeka tartışması Elon Musk’un haklı çıkması ile sonuçlandı.

Facebook araştırmacıları gelişen teknik sayesinde Yapay Zeka ürünü olan sohbet botlarının adeta insanlar gibi bilinmeyen bir dil geliştirerek iletişimde olduklarını keşfetti. Facebook mobil uygulamasında mesajlaşmaları gerçekleştiren botlar kapatıldı.

Bu konu hakkında ellerinde yeteri kadar bilgi olmadığını belirttiler

Yapay zekaya sahip sohbet botları yardımı etme amaçlı öğrendikleri İngilizceyi başka bir şekilde kullanınca Facebook Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı araştırmacıları, bu durumdan şüphelenip problemi halledemeyince çareyi botları kapatmak da buldu. Facebook hesaplarınızı kapatmanız için yeni bir neden daha gelmiş oldu böylece.

Musk ve Zuckerberg arasında yaşanan atışma da Zuckerberg endişe edilecek bir şey olmadığını ve neden bu olaydan çekildiklerini anlamadığını bildirirken, Musk’da Twitter hesabından buna karşılık olarak Mark Zuckerberg ile konuştuğunu ve Zuckerberg’in konu hakkında sınırlı bir bilgiye sahip olduğunu paylaştı.

Hiç kullanılmayan bir dilin Yapay Zeka tarafından geliştirilmesi araştırmacılar için çok şaşırtıcı ve heyecan verici gibi görünse de tek şaşırtıcı olan olay bu değil. Yapay Zeka pazarlık konusunda da iddialı olduğunu iyi sonuçlar için gelişmiş stratejiler kullanarak ispatlamış oldu.

Butonlar paylaşmana yardımcı olur...
Posted in Blog

Facebook’a Ait Yapay Zekası Kendince Bir Dil Geliştirince Kapatıldı” için 5 yorum
  1. Seda dedi ki:

    Kapatilan e posta yi acma

  2. Anonim dedi ki:

    Facesil

  3. Mehmetamil128 dedi ki:

    Fesbugum kapatiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.