Bu yazımda sizi rahatsız eden, tanımadığınız kişilerden gelen gereksiz arkadaşlık isteklerini nasıl engelleyebileceğinizden bahsedeceğim. Facebook güzel bir arkadaşlık platformundan son teknoloji haberlerin olduğu, alım satımların yapıldığı, şirketlerin kendilerini tanıttığı çok büyük bir sosyal medya ağı oldu.

Facebook’un bu denli büyümesi yanında bazı problemleri de getirdi. Facebook tüm olumsuz konularda çok sıkı bir politika yürüterek kullanıcıların huzurunu her zaman korumayı amaçlıyor. Gereksiz arkadaşlık istekleri, taciz dolu mesajlar da bunlardan bazıları. Tam açtınız hesabınızı arkadaşlarınızı, sayfaları, grupları huzurla takip edeceksiniz birde bakıyorsunuz ki tanımadığınız insanlar sizi mesaj yağmuruna ve arkadaşlık isteği yağmuruna tutuyor. Bu durumdan kurtulmak için yazının devamını mutlaka okuyun.

Gereksiz Arkadaşlık İstekleri Nasıl Engellenir?

Facebook hesabınızda arkadaşlarınızı seçersiniz ve eklersiniz. Arkadaşlarınızı eklediğinizde ortak kişilere sayfanın sağında sizin profiliniz gösterilir. Tanıyor olabileceğiniz kişiler bölümünde. Burada sizi gören ekliyor, ışığı gören geliyorsa bu rahatsızlık verici bir durum olabilir. Bu durumda aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi hemen profil ayarlarınıza girip, gizlilik sekmesine gelin ve sizinle kimlerin iletişim kurabileceğini ayarlayın.

Bilgisayar Tarayıcısından Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

  1. Sağ üst köşede bulunan küçük üçgen simgesine tıklayın
  2. Açılan menüden “Ayarlar” butonuna dokunun.
  3. Ayarlarda sol kısımda “Gizlilik” sekmesine gelin.
  4. Benimle kimler iletişim kurabilir? bölümündeki ayarı “Arkadaşlarımın Arkadaşları” olarak değiştirin.
  5. Artık size sadece arkadaşlarınızın arkadaşları istek gönderebilecek.
facebook-gereksiz-arkadaşlık-isteklerini-engelleme
Resimdeki gibi 4 adımda gereksiz arkadaşlık isteklerinden kurtulabilirsiniz.

Mobil Cihazlardan Gizlilik Ayarı Nasıl yapılır?

Android işletim sistemi ile çalışan mobil cihazlarda da gizlilik ayarını yaparak arkadaşlık isteklerini engelleyebilirsiniz. Sizi rahatsız eden kişilerden kurtulmak için aşağıdaki adımları takip edin. Maddelerin resimli açıklamasını altta görebilirsiniz.

  1. Kendi profil sayfanıza gelin. Bunu profil resminize dokunarak yapabilirsiniz.
  2. Profil resminizin altında 3 seçenek bulunacaktır. Bu seçeneklerden en sağda olan 3 noktalı simgeye tıklayın.
  3. Açılan seçeneklerden “Gizlilik Seçeneklerini Gör” sekmesine dokunun.
  4. Burada gizlilik ayarlarını görebilirsiniz. Buradan “Benimle Kimler İletişim Kurabilir” seçeneğini düzenleyerek gereksiz ve rahatsız edici arkadaşlık isteklerinden kurtulabilirsiniz.
mobil-cihazlardan-gizlilik-ayari
Android Facebook uygulamasından gizlilik ayarlarını resimdeki gibi düzenleyebilirsiniz.

İstemediğiniz ve sizi rahatsız eden arkadaşlık isteklerinden yukarıdaki yöntemler ile kurtulabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemler en güncel uygulama ve versiyonlar kullanılarak anlatılmıştır. Yeni güncellemeler ve değişimler gelirse yazı güncellenecektir.

Daha farklı konularda yardıma ihtiyacınız varsa yorum bölümünü kullanarak bize yazabilirsiniz. En kısa sürede çözüm ile birlikte geri dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Sohbete katılın

6 yorum

  1. Facebook daki resimlerimi ve tüm arkadaşlıklar sil ve facebook u tamamen kapat ben yapamıyorum rica ediyorum Tüm hesapları kapat .

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.